اندونزی 12 جنگنده «میراژ-2000» از قطر خریده است

اندونزی برای ارتقا سریع ناوگان هوایی خود از قطر جت‌های میراژ-2000 خریداری کرده است.

اندونزی 12 جنگنده «میراژ-2000» از قطر خریده است

به گزارش گروه بین‌الملل پایانه مسافربری اتوبوس، اندونزی روز چهارشنبه تایید کرد که جهت ارتقای سریع نیروی هوایی خود ۱۲ فروند جنگنده «میراژ-۲۰۰۰» از قطر خریداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» اندونزی در قراردادی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار این جنگند‌ه‌های دست دوم را از قطر خریداری کرده تا ناوگان نسبتا قدیمی جنگنده‌های خود را ارتقا دهد. قانونگذاران این کشور بارها نسبت به قدیمی بودن بدنه نیروی هوایی اندونزی انتقاد کرده بودند.

وزارت دفاع اندوزی در توجیه خرید میراژ-۲۰۰۰ اعلام کرد که برنامه‌های جایگزینی جت‌های اف-۵ با «سوخو-۳۵» ساخت روسیه به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه روسیه با مشکل مواجه شده است.

اندونزی دارای بزرگترین ارتش جنوب شرق آسیاست. در تازه ترین گزارش وبگاه «گلوبال پاور»، ارتش این کشور در جایگاه  سیزدهم جهان قرار دارد.

گلوبال پاور نوشت، بیش از ۱۱۲ میلیون اندونزیایی واجد شرایط خدمت سربازی در این کشور هستند هستند. این وبگاه امتیاز ۲۲۲۱ را به ارتش اندونزی داده است. ارتش اندونزی مجهز به حدود ۵۰۰  تانک ، ۱۲۰۰ خودروی زرهی، ۱۵۰  توپخانه خودکششی و ۱۵۳ پرتاب کننده موشک است. نیروی دریایی اندونزی نیز ۷۴ هزار نفر نیرو دارد.

وزارت دفاع اندونزی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور ماه ژانویه قراردادی را به مبلغ ۸۰۰ میلیون دلار با یک شرکت دفاعی جمهوری چک به عنوان واسطه با قطر امضا کرده است. این هواپیماها ظرف ۲۴ ماه تحویل خواهند شد. اندونزی در این قرارداد ۹ فروند جنگنده میراژ تک صندلی و سه جنگنده ۲ صندلی می‌گیرد.  

این اقدام البته با انتقاد برخی رسانه‌ها و قانونگذاران این کشور مواجه شده به طوریکه روزنامه «کامپاس» به نقل از «توباگوس حسن الدین» نماینده پارلمان اندونزی نوشت: «چه ضرورتی داشت که مجبور شدیم جت‌های دست دوم و قدیمی بخریم؟»

«ادوین آدریان سومانتا» سخنگوی وزارت دفاع اندونزی گفت: «اندونزی به جنگنده‌ای نیاز دارد که بتوانند به سرعت برای پوشش آمادگی رزمی در ناوگان نیروی هوایی اندونزی تحویل داده شوند.»

اندونزی مدت‌هاست که به دنبال تعمیرات اساسی ناوگان هوایی فرسوده خود است. این کشور مجهز به جنگنده‌های «اف-۵» و«اف-۱۶» ساخت آمریکا و جنگنده‌های «سوخو» رده میانی است.  

اندونزی در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که قصد دارد ۱۱ فروند سوخو-۳۵ را از روسیه خریداری کند. این کشور در ماه فوریه قراردادی را برای سفارش ۴۲ فروند جنگنده «رافال» ساخت فرانسه به قیمت ۸.۱ میلیارد دلار منعقد کرد.

پایان پیام/