مشاهده چهار قلاده خرس قهوه‌ای در این استان

چهار قلاده خرس قهوه‌ای در منطقه حفاظت شده "اشترانکوه" مشاهده شد.

مشاهده چهار قلاده خرس قهوه‌ای در این استان

به گزارش خبرآنلاین، مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: تصویر همزمان چهار قلاده خرس قهوه‌ای توسط محیط‌بانان منطقه حفاظت شده “اشترانکوه” ثبت شد.

علی سالاروند روز شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: محیط‌بانان پرتلاش منطقه حفاظت شده اشترانکوه طی پایش شبانه روزی، موفق به ثبت همزمان تصویر چهار قلاده خرس قهوه‌ای شدند.

وی با اشاره به ثبت تصاویر متنوع گونه‌های حیات‌وحش طی ۲ سال گذشته در زیستگاه‌های طبیعی لرستان، بیان کرد: این استان با شرایط مناسب زیستگاهی و حفاظتی، دارای بیش از ٣٠ درصد تنوع زیستی کشور است.

وی در خصوص مشاهده گونه ارزشمند خرس قهوه‌ای در استان گفت: طی سال جاری این سومین ثبت تصویر این گونه‌ ارزشمند در مناطق تحت مدیریت استان می‌باشد و در این مشاهدات که ۲ بار در منطقه حفاظت‌ شده اشترانکوه و یک بار در مناطق طبیعی شهرستان سلسله بوده، تصاویر هفت خرس ثبت شده است که آمار جالب توجهی از نظر مشاهده این گونه مهم در استان پس از سال‌ها و آن هم فقط ظرف یک ماه، محسوب می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: در سال گذشته نیز تصاویر حضور خرس قهوه‌ای و پلنگ بعنوان گونه‌های شاخص و در خطر انقراض در مناطق طبیعی استان ثبت شده که نشان دهنده‌ پویایی و افزایش جمعیت گونه‌های شاخص حیات وحش در استان بواسطه برنامه‌ریزی و تلاش‌های شبانه روزی محیط‌بان و زحمتکشان عرصه محیط زیست با تکیه بر استفاده از فناوری‌های نوین( هوشمندسازی) و افزایش تعداد نیروی محیط‌بان طی ۲ سال گذشته است.

سالاروند گفت: منطقه اشترانکوه لرستان از سال ۱۳۴۹ جزو مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفته و طرح مدیریت حفاظت از این منطقه در سازمان محیط زیست تصویب شده است که باید در شورای برنامه‌ریزی و توسعه لرستان تصویب و به کشور ارائه شود. وی تصریح کرد : درحال حاضر در این منطقه ۴۱ گونه پستاندار، ۱۹۵ گونه پرنده و ۶۰۰ گونه گیاهی وجود دارد که ۶۸ گونه گیاهی در این منطقه منحصر به‌فرد و مختص به اشترانکوه است.